کلسترول چگونه عمل می کند ؟

کلسترول به تنهایى در بدن حرکت نمى کند، بلکه با پروتئین ترکیب مى شود و از طریق جریان خون به جایى که مورد نیاز است، مى رود. ترکیب پروتئین و کلسترول را با هم " لیپوپروتئین" مى نامند. دو نوع لیپوپروتئین در خون وجود دارد:

LDL (لیپوپروتئین با غلظت کم Low Density Lipoprotein)

HDL (لیپوپروتئین با غلظت بالا High Density Lipoprotein)

LDL به نام "کلسترول بد" و HDL به نام "کلسترول خوب" مشهور است.

ممکن است شما بارها در محل کار خود از یکى از همکارانتان شنیده باشید که مى گوید: " به گفته ی پزشک،LDL من بالاست و HDL من پایین است." و با خود فکر کرده باشید که معنى این جمله چیست؟

چنانچه میزان LDL در جریان خون بالا باشد، مى تواند دیواره اى در شریان ها(سرخرگ ها) بسازد که این دیواره مى تواند باعث سفت شدن رگ هاى خونى، باریک شدن یا بسته شدن آنها شود. سخت و سفت شدن شریان ها را تصلب شرایین (atherosclerosis) مى گویند.

چنانچه لخته خونی ساخته شود و در شریان ها انسداد پیدا کند، فرد به حمله قلبى یا سکته دچار مى شود، علاوه بر این، تصلب شرایین مى تواند باعث کاهش جریان خون به دیگر ارگان هاى حیاتى بدن مثل کلیه و روده ها شود.

یک سوم تا یک چهارم کلسترول بدن افراد را "کلسترول خوب" یا HDL تشکیل مى دهد. HDL کلسترول را از شریان ها دور مى کند و به کبد باز مى گرداند، جایى که باید طى فرآیندی به تمام نقاط بدن فرستاده شود.

میزان بالاى LDL خطر ابتلا به حمله قلبى و سکته را افزایش مى دهد، اما میزان زیاد HDL مى تواند این خطر را از بین ببرد و از سیستم گردش خون هم محافظت کند. اما به طور کلی میزان بالاى کلسترول در خون مى تواند منجر به ایجاد مشکلاتى در سلامت فرد شود.

/ 0 نظر / 18 بازدید